پاسخ به سوالات جنسی کودکان برای والدین ترسناک است. حتی پدر و مادران مطمئن و محکم در زمان پاسخ به سوالات درباره بلوغ و چگونگی به وجود آمدن بچه بی دست و پا می شوند و نگرانند. ولی نباید خانواده از پاسخ دادن اجتناب کنند. خانواده می توانند با پاسخ دادن متناسب با سن کودک به پرورش سالم جنسی کودک کمک کنند. 

چه زمانی کودکان راجع به بدن شان کنجکاو می شوند؟

بچه ها در خردسالی علاقه مند به یادگیری درباره بدن خودشان هستند. آن ها به طور طبیعی به تفاوت های بین دختران و پسران دقت بیشتری می کنند. آن ها درباره این تفاوت ها کنجکاوی می کنند.

کودکان نوپا اغلب زمانی که برهنه هستند یا مادر پوشک شان را عوض می کند یا وقتی که در وان حمام هستند به اندام جنسی خود دست می زنند. در این مرحله رشدی بچه ها متوجه بحث شرم و حیا نیستند. رفتار کنجکاوانه آن ها طبیعی است و به معنای فعالیت جنسی نیست. نباید برای این کار آن ها را سرزنش یا تنبیه کرد.

زمانی که کودک نوپای شما به بدن خود دست زد، شما باید چه واکنشی داشته باشید؟

هر خانواده بنابر ارزش هایی که قبول دارند یا روش خود، واکنشی نشان می دهند. ولی یادتان باشد که واکنش شما به کنجکاوی کودک، باعث می شود که او رفتار خود را قابل قبول یا شرم آور بداند. کودکان نوپایی که سرزنش می شوند یا احساس بدی به خاطر کنجکاوی خود می کنند، ممکن است که تمرکز بر آن قسمت خود یا احساس شرمگینی را افزایش دهند.

برخی والدین سعی می کنند که کنجکاوی کودکان خود بر بدنشان را نادیده بگیرند یا توجه کودک را به چیز دیگری هدایت کنند. برخی دیگر کنجکاوی کودک را می پذیرند و اذعان می کنند که این کشف برای کودکان حس خوبی دارد. ولی می شود به کودک نوپای خود آموخت که در جمع این کار را انجام ندهد.

آیا مفید است که برای این بخش های بدن اسم خاصی گذاشت؟

در مورد کودک سه ساله، خانواده می توانند اسامی اصلی و آناتومی این اعضا را به کودکان بیاموزند. این واژه ها پزشکی به نظر می رسند. ولی دلیلی وجود ندارد که این اسامی زمانی که کودک ظرفیت کافی برای استفاده از آن ها را ندارد، به آنان آموزش داده شود.

این کلمات نظیر- پنیس، واژن و ...-  باید در جای خود به کار بروند و در معنی مشخص خود. این گونه کودک یاد می گیرد که این واژه ها را در جای خود استفاده کند بدون اساس خجالت و شرمندگی. این کاری است که اکثر خانواده ها انجام می دهند.

تحقیقاتی نشان می دهد که 67 درصد پدر و مادران نام اصلی قسمت های جنسی بدن را به کودک خود می گویند.

به کودکان خیلی کم سن در پاسخ به این که کودک از کجا می آید چه می گویید؟

بسته به سن کودک تان، می توانید بگویید که نوزاد به شکل یک تخم (حاصل تخمک و اسپرم) در رحم مادر رشد می کند. همان طور که جوجه در تخم مرغ وجود دارد و رشد می کند، یک تخم شبیه آن در رحم مادر وجود دارد. به شکم خود اشاره کنید و بگویید که ازقسمتی از شکم شما به نام مهبل بچه می آید. لزومی ندارد که درباره معاشقه و روند سکس صحبت کنید.

در حالیکه شما می توانید بگویید که زن و مرد عاشق یکدیگر هستند و دوست دارند که به همدیگر نزدیک باشند. بگویید که اسپرم مرد به تخمک زن می پیوندد و شروع به رشد می کند. اکثر بچه ها در سن کمتر از شش سال این پاسخ ها را می پذیرند. کتاب های متناسب سن آن ها با این موضوع کمک کننده هستند. سوالات را به شیوه ای ساده پاسخ دهید و احتمالا خواهید دید که فرزند شما راضی خواهد بود.

اگر فرزندتان را در حین دکتر بازی (نشان دادن قسمت های خصوصی به یکدیگر) ببینید چه واکنشی نشان می دهید؟

کودکان بین سه تا شش سال، بیشتر دکتر بازی می کنند. بیشتر والدین وقتی شاهد این رفتار هستند و صدای آنان را می شنوند، واکنش بیش از حد نشان می دهند. سرزنش بیش از حد روش درستی نیست. نباید والدین احساس کنند که این رفتار بی قاعده است. حضور والدین برای قطع این رفتار کافی است.

بهتر است که توجه کودک خود را بدون ایراد گرفتن و سرزنش به فعالیت دیگری هدایت کنید. سپس با کودک خود صحبت کنید. به او یگویید که به علاقه و کنجکاوی او به بدن دوستانش آگاه هستید ولی آدم ها بدن خود را در مقابل دیگران می پوشانند. این کار آگاه کردن او از محدودیت هاست بدون ایجاد حس گناه.

این سنین، سنین مناسبی است که لمس خوب و لمس بد را برایشان توضیح دهید. به آن ها توضیح دهید که بدن آن ها فقط متعلق به خودشان است و حریم خصوصی آن هاست. هیچ کسی حق ندارد که به بدن آن ها دست بزند و آن ها را لمس کند. فقط مادر زمانی که آن ها را حمام می کند یا می شوید حق دارد. آقا و خانم دکتر هم در حضور پدر و مادر حق دارند که به بدن آن ها دست بزنند. پدر، عمو، دایی، برادر و دوست پدر و هیچ زنی حق ندارد به قسمت های خصوصی آن ها دست بزند.

به او بگویید که زمانی که کسی به آن ها دست زد و آن ها احساس بد یا احساس درد داشتند به او بگویند که لمس کردن را متوقف کند سپس به شما بگویند که ان فرد چه کاری کرد که باعث ناراحتی و درد آن ها شد.

 

   تاریخ ثبت: 1394/08/29     |     تعداد بازدید: 1276 | |
دیدگاه کاربران
همکاران سایت
  • روانپزشک-رواندرمانگر:دکتر محسن حافظی تحصیلات خود را در پزشکی عمومی در سال 1375 و در رشته تخصص اعصاب و روان در سال 1382 در دانشگاه علوم پزشکی...
Fatal error: Call to undefined function apache_getenv() in /var/www/vhosts/ravanpezeshkonline.com/httpdocs/APPs/DCMS/DCMSUtils/Statistic/tpro.php on line 32